News

रमेश कार्की भन्छन् :गोर्खा राइफल्सले जन्मभुमी प्रती ग’द्दारी गर्ने कुरा सोच्नै सकिँदैन! शेयर गरौं ।

पेशागत हिसाबले म भारतिय सेनामा जागिर गर्छु। यो होइन कि मलाई नेपालको भन्दा भारतको बढी माया छ, यस्तो कदापी हुनै सक्दैन । म लगायत हामी हजारौं भारतीय गोर्खाली फौजको मन यस्तै होला र हुनु पनि पर्छ। यी सबै गोर्खा फौज नेपाल भारत सन्धि सम्झौताकै अनुरुप हुन। लाखौ यु’वा बि’देश पलायन भए जस्तै हो भारतीय सेनाको जागिरमा नेपाली युवाहरु होमिनु भनेको ।

ईण्डियन सत्ताले पहिलो पटक का’लापानीमा सेना परिचालन गरेको छ, त्यो पनि ‘गोर्खा राई’फल्स’का नाममा भर्ति गरिएका नेपालीहरुलाई। देशका नाग’रिकहरुलाई विदेशीका लागि भाडामा प्रयोग गर्न स्विकृति दिने दलाल नीतिको नतिजा अब देखिंदैछ। नेपालका विरुद्धमा नेपालीहरुलाई लडाउने यो घृ’णित रणनीतिका बारेमा किन बोल्दैन् सरकार, नेपाली सेना र दलमा बसेका ईण्डियन भरियाहरु ? विश्वको कुनै पनि देशमा यस्ता स’डकछाप अपराधिहरु सत्तामा छैनन । हेक्का रहोस् गोर्खा राइफल्सले आफ्नो जन्मभुमी प्रती क’दापी गद्वार गर्ने छैन ।

मैले पढेको भुगोल बिष’यमा नेपाल भन्दा भारत २२ गुणा ठुलो छ, चीन ६६ गुणा । भारतको उत्तरी भागमा पाकिस्तान पर्छ जस्लाई ईन्डियाले छिमेकी दु’स्मन मान्छ। यो दुई देश बिच सम्बन्ध सधै अमैत्री नै रहन्छ, यद्यपि बाहिर अरुले सु’मधुर देख्न सक्छन।

ईन्डियाले आफ्नो सिमा रक्षाको लागि लाखौ फौज सिमामा खटाएको छ चौबीसै घण्टा तैनाथ राख्छ। अझ भनौ माइनस -२० डिग्री सेल्सियस तापमान हिमाली इलाकामा पनि सेना तैनाथ छ र यो सम्भब पनि भएको छ।

यदि नेपाल भारत बिच से’नाको संख्या तुलाना गर्ने हो भने नेपालमा करिब १ लाख सेना छ भने भारतमा करिब २२.५ लाख सेना देखिन्छ। भुगोलको हिसाबले हेर्दा झन्डै बराबर देखिन्छ । किनकी नेपाल २२ गुणा सानो छ ईन्डिया भन्दा भौगोलिक बनावटले।

हामिले निकै सुनियो देखियो यो १० दिन यता भारतले सिमा मिच्यो भनेर, र हामिले सहि सुन्यौं पनि। यसको घोर भर्त्सना गर्नै पर्छ हरेक नेपालीले । तर मलाई एउटा स’वाल आउँछ नेपालले सेनालाई बिबादित सिमामा किन खटाउन सकेन ? या किन चाहेन ? यदि सिमामा आफ्नो सिमा रक्षाको निम्ति खटाईन्थ्यो भने सायदै आउथ्यो यो अहिलेको विवाद ? कुरा उठ्न सक्छ शक्तिशाली देशसङ्ग लड्न सकिन्न भन्ने।

यो हुनै सक्दैन। श’क्तिशाली देश मान्ने हो भने संसार भर एउटै होला जुन अमेरिका देखिन्छ यतिबेला। के अरु कुनै देशले सिमा रक्षाको लागि सेना तैनाथ गर्दैन सिमामा.? पक्कै गर्छ। के नेपालले गरेको छैनत ? सायद गरेको होला। गरेको भए खोइ सिमा रक्षा ? हामिले कहिले सुनेका छौ नेपाल भारत सिमामा सेना बिच यस्तो मुद्दा भयो भनेर ? नगरेको भए किन गरेन नेपालले ?

यतिबेला यो प्रश्न तपाईं हामि सबै सच्चा नेपालिको मन भित्र उब्जिरहेको हुनुपर्छ।कुनै पनि देशको सेनाको प्राथमिक काम भनेको देशको सिमा रक्षा नै हो। मौकामा आपत बिप’तको लागि सेनाको निकै ठुलो सहयोग देखिन्छ तर यो सधै आइपर्ने सम’स्या होइन। आन्तरिक मुद्दा मामिलाको लागि प्रहरी छदैछ। के गर्छ नेपालि सेना ?

के बाटो खन्ने क’रिडोर बनाउने काममा मात्र लागएर हुन्छ सेनालाई ? सेनाले अरु सर्बसाधारण जनताले गर्ने काम अबस्य गर्न सक्छ तर सर्बसाधारण जनताले सेनाको काम सजिलै गर्नै सक्दैन, यो सायदै सम्भब होला। सिमा सुरक्षाको लागि सेना खटिनै पर्छ। कहिले खटाउने सिमामा सेना ?

सिमा रक्षाको लागि चिन्ता जन’तालाइ छ सरोकार वालालाई किन भएन। मलाई लाग्छ भारतिय बिस्तारबाद विरुद्ध नारा नेपाल भित्र गाउँ शहर र राजधानीमा घन्का’एर यो समाधान हुँदैन , हुँदै हुँदैन । यसको लागि कुटनैतिक पहल हुनै पर्छ, सेनालाई बि’बादित सिमामा तैनाथ गर्नै पर्छ।म’लाई लाग्छ हामिले भारत विरुद्ध चर्का नारा घन्काउनु भन्दा सरकार विरुद्ध दबा’बको नारा घन्काउनु पर्छ।नत्र दुई चार दिनमा शान्त हुन्छ ,समाधान हुदैन। आखिरमा उहीँ हात्ती आयो हात्ती आयो फुस्स ! जय नेपाल……….दाउन्ने साप्ताहिक बाट

Related Articles

Back to top button