News

पखाला लागि भोमिट गरेका कर्णलाइ हस्पिटल पुर्याउंदा कोरोना भएको पुष्टीसंगै निधन

लन्डन । लन्डन रहेका छोरा बुहारीले नातिको बिहे हुने खबर सुनाउंदा बडो उत्साहित थिए कर्णबहादुर क्षेत्री 
(७५) । दशैंमा बिहे साइत नजुरेपछि ज्योतिषीको सल्लाहमा फागुनभित्रै लगनगांठो कस्न परिवारको योजना तय हुंदा सबैमा उमंग थियो । गत २ मार्चको बिहेका लागि फेब्रुअरी २७ मा श्रीमतिका साथ लन्डन टेकेका थिए कर्ण । नातिको बिहे धुमधामसंग भयो । बिहे रमझमका बेला माइक नै समातेर आफ्नो नाति र दुलहीलाई आर्शीवाद दिन भ्याएका उनी तन्दुरुस्त देखिन्थे । भोजमा पाहुनाको आतिथ्यदेखि सामाजिक सांस्कृतिक गफमा उनी निकै झुम्मिए ।

तर, छोरा बुहारी मिलन केसी र सरस्वतीको घरमा बुहारी भित्रयाएर आएको खुशी महिना दिनजति पनि टिकेन । कोरोना भाइरस संक्रमणका कारण कर्णले नेपाल फर्कनु दुई साताअघि नै लन्डनमा प्राण त्यागे । कोभिड १९ का कारण गत बुधबार लन्डन हयारोस्थित नर्थवीक पार्क हस्पिटलमा उनको निधन भएको बुहारी सरस्वती केसीले जनाइन् ।

बागलुङ १२, अमलाचौर सरंगीका रैथाने कर्ण भारतीय सेनाका सेवानिवृत्त सैनिक र भूतपूर्व गाविस उपाध्यक्ष हुन् । उनको देहवसानको खबरले लन्डनवासीमात्र होइन्, गाउंले पनि स्तब्ध छन् । ‘उहांले खानाको स्वाद आएन, रुचेन भन्नुभयो । एकदिनभर पखाला लाग्यो, एकपटक भोमिट भएको थियो’, बुहारीले सम्झिइन्, ‘ज्वरो खोकी केही थिएन् । तर बोली काटिने, सास फेर्न असजिलो महशुस गरेपछि हामीले चौंथो दिनमा १११ मा कल गरेर एम्बुलेन्स बोलायौं । प्यारामेडिक्सले जांच्दा अक्सिजन लेभल कम भएको भन्दै अस्पताल लगिहाले ।’ अस्पताल भर्ना भएको दश दिनमा उनी दिवंगत भए । बिना कुनै लक्षण हट्ठाकट्ठा मानिस बितेपछि परिवार र उनलाई चिन्ने जान्ने आश्चर्य मान्छन् ।

‘उहांको शक्ति देखेर हामी छक्क पर्दथ्यौं । नेपाल छंदा उहांको मुखमा औषधि कहिल्यै परेन । बरु आउनुअघि इन्सुरेन्स गर्दा हाइ प्रेसर र कोलेस्ट्रोल छ भनेपछि लन्डन नै आएर त्यसको औषधि लिन थाल्नुभएको थियो’ बुहारीले भनिन् । मार्च ३० बेलुका भर्ना भएपछि कर्णलाई अक्सिजन लेभल कम छ भनेर स्लाइन, अक्सिजन दिएर राखियो । ‘केही दिन स्थिर भएपनि पछि आइसीयूमा भेन्टिलेटरमार्फत हाई फ्लो अक्सिजन दिएर राख्नु परेको रहेछ’, सरस्वतीले बेलिविस्तार लगाइन्, ‘कोरोना भाइरसले फोक्सोमा आक्रमण गरेपछि उहां गम्भीर हुनुभयो । मृगौला पनि बिग्रंदै गएपछि १० औं दिन बुधबार दिउंसो बचाउन सकिएन सरी भनेर अस्पतालबाट फोन आयो ।’

आउंदो अप्रिल २६ मा फर्कने टिकट थियो । जाने कहिले हो भनेर उनी आत्तिरहेका थिए । कान्छो छोरा बुहारी जापान भएकाले तिनका ससाना छोराछोरी हेरिदिने जिम्मा भएर पनि बुढाबुढी घर फर्कन आतुर थिए । कर्णकी धर्मपत्नी ७१ वर्षीया सरस्वतीदेवी यतिखेर आफूलाई सम्हालिरहेकी छिन् । उनले श्रीमान मर्दापनि देखभेट पाइनन् । ४, ५ जनाबीच यही साता लन्डनमा हुने अन्तिम दाहसंस्कारमा अनुहारसम्म देख्न पाइने आशा परिवारलाई छ । अहिले परिवार सबै ‘सेल्फ आइसोलेसन’ मा छ तर संक्रमण कसैमा देखिएको छैन् ।

४ छोरा, ३ छोरीका बाबु कर्ण समाजसेवा भनेपछि हुरुक्कै हुन्थे । अघिल्लो पटक लन्डन आउंदा पनि उनले चन्दा संकलन गरि गाउंको स्कुललाई सहयोग गरेका परिवारको स्मृतिमा ताजै छ । कर्णकी बुहारी सरस्वती सरकारको सुझाव सल्लाह मानेर घरैमा बस्न अनुरोध गर्छिन् । ‘सतर्क हुनुपर्छ, आत्मविश्वास पनि दरिलो चाहिने रहेछ’, उनले सुझाइन्, ‘हतोत्साही नहुनु तर लक्षण केही छैन् भनेर पनि नहुने रहेछ ।’(बेलायतबाट प्रकासित हुने विइ नेपालीले यो समाचार लेखेको छ)

Related Articles

Back to top button