Video

जे लमा ज्ञानेन्द्र शाहीलाई भेट्न यति टाढा बाट आए मान्छेहरू हेर्नुस्,भिडियो

जे लमा ज्ञानेन्द्र शाहीलाई भेट्न यति टाढा बाट आए मान्छेहरू भिडियो तलको समाचारको अन्त्यमा रहेको छ ।
यो पनि समाचार पढ्नुहोस
काठमाडौँ, १३ वैशाख । को भिड–१९ को म हामारी विश्वमा कायम रहेसम्म नेपालले ल कडाउन सहज बनाए पनि पहिलेजस्तै ‘पूर्ण स्वतन्त्र’ रूपमा काम गर्ने स्थिति नरहने विज्ञहरूले बताएका छन् । लामो समयसम्म ल कडाउन जान नसक्ने अवस्थामा को भिड–१९ सं क्रमण रोकेर कसरी सुरक्षित रूपमा दैनिक काम गर्ने विषयमा छलफल सुरु भएको छ । त्यसको उपायको खोजी गर्न थालिएको छ ।

‘मुलुकमा ल कडाउन कसरी खोल्ने, कुन मोडेलमा जाने, कसरी संक्रमणको स्तर न्यून राख्दै मुलुकलाई विस्तारै कार्य व्यवहारमा फर्काउनेबारे छलफल सुरु गरेका छौं,’ स्वास्थ्य सेवा विभागका महानिर्देशक एवं जनस्वास्थ्यविद् महेन्द्रप्रसाद श्रेष्ठ भन्छन्, ‘ल कडाउन पूर्ण तयारीसाथ खोल्नुपर्छ, त्यसमा पनि मुलुककै स्थान विशेषका लागि त्यहाँको स्थितिअनुसार फरक–फरक प्रक्रिया अपनाउनुपर्ने हुन्छ ।’

वैशाख १५ गते ल कडाउन सकिन लागेको अवस्थामा विज्ञहरूले सं क्रमण न्यून गर्दै सुरक्षित विकल्पबारे छलफल सुरु गरेका हुन् । ल कडाउनको एक महिनापछि राजधानीमा बिहीबारदेखि को भिड–१९ का बिरामीविहीन बनेपछि अझ एक/दुई साता यहाँ कुनै केस नदेखिँदा भीडभाड नहुने गरी व्यक्तिगत दूरी कायम राखेर राजधानी केही खुकुलो गर्ने संकेत स्वास्थ्य मन्त्रालयका अधिकारीले दिएका छन् । उनीहरूले सं क्रमण नि यन्त्रणको उपायअनुसार केही ‘नियन्त्रण’ सहित काम गर्ने सुझाव दिएका हुन् ।

विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लूएचओ) का महानिर्देशक डा. टेड्रोस एडहेनोम घेबरेयेससले समेत भर्चुअल पत्रकार सम्मेलनमा ‘ल कडाउन’ वा नि यन्त्रण हटाउनुको अर्थ कुनै पनि देशमा म हामा रीको अ न्त्य नभई यो दोस्रो चरणको सुरुवात मात्र रहेको बताएका छन् । उनले भनेका छन्, ‘दोस्रो चरणमा मुलुकहरूले आफ्नो नागरिकसँग कुराकानी गरेर उनीहरूलाई शिक्षित र सशक्त बनाउनुपर्छ, जसले गर्दा यो समस्या (भा इरसको सं क्रमण) पुन: तीव्र गतिले उदय हुँदा जवाफी का रबाही गर्न सकियोस् ।’ याे खबर कान्तिपुर दैनिकमा छ ।
जे लमा ज्ञानेन्द्र शाहीलाई भेट्न यति टाढा बाट आए मान्छेहरू हेर्नुस्,भिडियो

Related Articles

Back to top button