International

चीनमा कोरोनाबाट मुक्त भएकाहरुमा ७० दिनपछि फेरि पोजिटिभ देखिंदा चिकित्सकहरु सशंकित

काठमाडौं । चीनमा कोरोना भाइरसबाट मुक्त भएकाहरुमा ७० दिनपछि फेरि कोरोना भाइरस पोजिटिभ देखिएको छ । कोरोनाविरुद्धको लडाई जितेको चीनका नागरिकमा पुनः कोरोना पोजिटिभ हुनेहरुको संख्या बढ्दै गएको विषयले चकित पारेको छ । कोरोना भाइरसको उद्गम स्थल वुहानका स्वास्थ्यकर्मीहरुले यसरी देश पुनः कोरोना तिर धकेलिनु ठूलो चुनौती रहेको बताएका छन् ।

वुहानको झोङनान अस्पतालका उपध्यक्ष युआन युफेनले उनी ७० दिन पछि एक बिरामीमा कोरोना भाइरसको संक्रमण सकारात्मक फेला परेको समय सचेत रहेको बताएका छन्। यदि बिरामीहरुले एन्टिबडीहरु विकास गरे पनि भाइरसमुक्त हुने ग्यारेन्टी भने नभएको युआनले बताएका छन् । केही बिरामीहरुको उच्च स्तरको एन्टिबडीहरु थिए र अझै न्यूक्लिक एसिड परीक्षणहरुमा सकारात्मक परीक्षण भइरहेको छ ।

राष्ट्रिय स्वास्थ्य आयोगका अधिकारी गुओ यानहोंगले देखिएको नयाँ कोरोना भाइरस नयाँ प्रकारको भाइरस रहेको बताएका छन् । यस रोगको लागि, अज्ञातहरू अझै चिनिएका भन्दा ठूला छन् । चीनमा बिरामीहरूलाई दुई नकारात्मक न्यूक्लिक एसिड परीक्षण पछि डिस्चार्ज गरिन्छ, कम्तिमा २४ घण्टाको दूरीमा राखिन्छ, र यदि उनीहरूमा लक्षणहरू देखिएनन भने । कोरोनाको भाइरसको संक्रमित रहिरहने सम्भावना रहेको छ । र यस्तो हुनु अन्तर्राष्ट्रिय चिन्ताको विषय रहेको छ । तर विश्वका अधिकांश देशहरु भने लकडाउन समाप्त गर्ने र आर्थिक गतिविधि पुनः सुरु गर्ने प्रयास गरिरहेका छन्।

रोग नियन्त्रण र रोकथामका लागि कोरिया केन्द्रका निर्देशक जियांग ईन–क्योंगले भनेका छन् “ बिरामीहरू कोरोना मुक्त भएपछि पनि भाइरस पुनः सक्रिय भएको हुन सक्छ।”विश्व स्वास्थ्य संगठनका अधिकारीहरूका अनुसार एक पटक कोरोना मुक्त भएको बिरामीको पुनः परीक्षण गर्दा पोजिटिभ भेटिएको छ। क्लिनिकल विज्ञहरूसँग नजिकबाट सम्पर्क गरिरहेको र ती व्यक्तिहरूबारे थप जानकारी प्राप्त गर्न कडा मेहनत गरिरहेको डब्लूएचओले जनाएको छ । कोरोना एक नयाँ रोग भएकोले कुनै पनि निष्कर्ष निकाल्न थप महामारी विज्ञानको डेटा चाहिने जनाइएको छ । न्युज २४

Related Articles

Back to top button