News

दुबईमा कोरोना उपचारमा संलग्न यि माहान नेपाली नर्स : जसले उपचारमा खटिँदा घर परिवार भनिन्न

यूएई – ‘यू आर आवर सोल्जर अर्थात हाम्रो राष्ट्रको सेवामा खटिएकी तिमी नौजवान हिरो हौं,’ रुपन्देहीकी ३३ वर्षीया गंगा खनाल ढकालको इमेलमा आबुधावीका युवाराज मोहमम्म्द बिन जायदबाट आएको सन्देश हो यो ।

परदेशी भूमिमा कोरोना सङ्क्रमितको उपचारमा खटिएकी गंगालाई युवराजको यो सन्देशले छाती चौडा भयो । खुशीले गदगद हुनुभयो । आफूले गरिरहेको कामको प्रशंसा पाउँदा, आफू खुशी भइरहँदा हप्तौंदेखि कोठामा एक्लै छाडेको छोराले के सोच्यो होला ? आमा खै भनेर कति सम्झियो होला ? सम्झेर मन चसक्क भयो ।

यूएईको रजिस्टर नर्स गंगा यहाँ बु्रजेल अस्पतालको आईभीएफ (टेस्टट्युब बेबी) विभागमा चार वर्षदेखि काम गर्दै आउनुभएको छ । यो अप्ठेरो परिस्थितीमा उहाँले आफ्नो छोरालाई २७ दिनसम्म श्रीमानको साथमा छाडेर कोरोना सङ्क्रमितको उपचारमा खटिंदा मन नआत्तिएको कहाँ हो र ? तर उहाँलाई लाग्यो, ‘यो बेला घरमा भएको छोरालाई भन्दा अस्पतालमा कोरोनासँग लडिरहेका बिरामीहरुलाई आफ्नो खाँचो छ ।’

चार वर्ष भयो गंगाले यूएईको रजिष्टर नर्सको रुपमा काम गर्न थालेको । महाराजगञ्ज नर्सिङ क्याम्पसबाट बीएससी नर्सिङ गर्नुभएको हो । संयुक्त अरब एमिरेट्स यूएईको अलऐनमा उहाँको परिवार नै बस्नुहुन्छ । श्रीमान अलऐनकै एउटा विदेशी स्कुलमा पढाउनुहुन्छ । छोरा र श्रीमानसहित परदेशी भूमिमा बस्दा जीवन सामान्य रुपमा चलेकै थियो ।

चीनबाट फैलिएको कोरोनालाई सीमाले छेकेन । यूएईमा पनि सङ्क्रमण देखिन थाल्यो । सङ्क्रमण बढ्दै गएपछि उहाँलाई अस्पताल प्रशासनले कोरोना सङ्क्रमितको उपचारमा खटिन प्रस्ताव गर्‍यो ।

परदेशी भूमि । कोरोनाको जोखिम । अनि आमा भन्दै पछि लाग्ने सानो छोरो । मनको सुनौं कि दिमागको ? निर्णय गर्न सजिलो थिएन । तर उहाँको अलमललाई प्रष्ट पार्न श्रीमानले सघाउनुभयो, हौसला दिनुभयो ।

‘कोरोना सङ्क्रमितको उपचारमा खटिने आँट र निर्णय त मेरो हो,’ गंगा भन्नुहुन्छ, ‘तर श्रीमानले साथ नदिएको भए यो सम्भव थिएन, उहाँले मलाई निर्णय गर्ने बेलामा होस् या काममा छँदा मेरो आत्मबल बढाउन कुनै कसर बाँकी राख्नुभएन ।’

Related Articles

Back to top button
Close