News

महावीरले स्वास्थ्यकर्मीलाई पीपीईसँगै अब ‘फेस भाइजर’ पनि निःशुल्क दिने

काठमाडौं : राष्ट्रिय आविष्कार केन्द्रका अध्यक्ष समेत रहेका महावीर पुनले नेपालमा को;रोना भा’इरसको सम्भावित जो’खिम रोक्न सक्रियता जनाउँदै आएका छन् । उनले को;रोना रो’कथामका लागि आफै उत्पादन गरेको पीपीई प्रदान गर्दै आएकोमा अब उनले साथमा ‘फेस भाइजर’ पनि दिने बताएका छन् ।

पुनले फेसबुक मार्फत जानकारी गराउँदै डाक्टर र नर्सहरुको सु’रक्षाका लागि पीपीइ गाउनसँगै फेस भाइजर समेत निः शुल्क उपलब्ध गराउने जानकारी दिएका हुन् । उनले फेसबुकमा लेखेका छन्, ‘ल अब देखि राष्ट्रिय आविष्कार केन्द्रले डाक्टरहरु र नर्सहरुको सुरक्षाको लागि PPE को गाउन बाँड्दा तल फोटोमा देखाइए जस्तै मुख छोप्ने कभर अर्थात Visor हरु पनि दिइनेछ।’

यस्तै उनले उक्त फेसियल भाइजर कभरहरु प्रोटेक्ट नेपालले बनाएको बताएका छन्। उनले प्रोटेक्ट नेपालका भाइ बहिनीहरुले थ्रीडी प्रिन्टिङ, इन्जेक्शन मोडलिङ, सीएनसी लेजर लगायत विभिन्‍न मेशिनहरु प्रयोग गरेर बनाएको बताएका छन्। यी सबै काम प्रोटेक्ट नेपालका संयोजक मेकानिलक इन्जिनियर रामचन्द्र थापा र डा. रोशिना थापाले बनाएका हुन।

उनीहरुले आफ्‍नै स्थानीय स्रोत सामग्रीहरुबाट फेसियल भाइजर बनाएर आविष्कार नेपाललाई दिएका छन्। फेसियल भाइजर कसरी बन्छ भन्‍ने बारे उनीहरुले आफूले बनाएको भिडियो समेत पोस्ट गरेका छन्। यसैबीच उनले राष्ट्रिय आविष्कार केन्द्रले सित्तैमा अस्पता लमा काम गर्ने इन्टर्न, रेसिडेन्ट डाक्टर, नर्सहरुलाई समेत पीपीई प्रदान गर्ने बताएका छन् ।

अस्पतालको प्रशासनले उनीहरुलाई पीपीइ दिएन भनेर अनुरोध गरि रहेका हुँदा उनीहरुलाई पीपीई प्रदान गर्ने फेसबुकमा जानकारी दिएकशा छन् । उनले भारत तर्फको सीमानामा काम गर्ने स्वास्थ्यकर्मीहरु, सशस्त्र प्रहरी र नेपाल प्रहरी जस्ता सुरक्षाकर्मीहरु, केही जिल्लाका सिडिओ लगायतले पनि माग गरेको हुँदा जे जति सकिन्छ प्रदान गर्ने जनाएका छन् ।

Related Articles

Back to top button